- Home / Koval Single Barrel Bourbon
Koval Single Barrel Bourbon
- Regular price
- $54.49
- Sale price
- $54.49
- Regular price
-
- Unit price
- /per
Guaranteed Safe Checkout
- Region: Illinois
- Spirits
- Spirits: Bourbon Whiskey
- Spirits: Whiskey
- Vendor: KOVAL
- Description
- Shipping Information
KOVAL Distillery’s organic, single barrel bourbon has the requisite mash bill of at least 51% corn, but instead of the usual rye or wheat supplement, they have included one of the main cereals of Asia and Africa. Millet is a gluten-free ancient sustenance grain, and like corn, has a history of working in the spirits industry, albeit in Nepal, where it has long been celebrated as a libation of choice.
Tucked away in a charred new American oak barrel to age, millet and corn learn to complement each other, neither taking the lead. Out of the bottle, this duet opens with notes of mango chutney, while the millet renders a soft whisper of vanilla throughout. Then harmonizing, the grains sing with the sweetness of apricot custard. This pair finishes with peppery caramel, a diminuendo into a wisp of clove-spiked tobacco lingering on the tongue.
Small Batch. Single Barrel. Unfiltered. Heart cut. Organic.
- The recipient must be 21 years of age or above and present photo identification upon delivery. If recipient is found to be under 21 years of age, the order will be returned to us, and NO refund will be given.
- We are NOT allowed to ship to PO boxes or APO addresses. Any orders with PO box or APO address will be canceled.
- Items may be removed from original packaging to insure safe shipping.
- NOTE: This item is not eligible for return.
Adding product to your cart

Koval Single Barrel Bourbon |
- Regular price
- $54.49
- Sale price
- $54.49
- Regular price
-
- Unit price
- /per
- Regular price
- $27.79
- Sale price
- $27.79
- Regular price
-
$49.99 - Unit price
- /per
- Regular price
- $34.79
- Sale price
- $34.79
- Regular price
-
- Unit price
- /per
- Regular price
- $6.97
- Sale price
- $6.97
- Regular price
-
- Unit price
- /per
- Regular price
- $26.79
- Sale price
- $26.79
- Regular price
-
- Unit price
- /per
- Regular price
- $6.97
- Sale price
- $6.97
- Regular price
-
- Unit price
- /per
- Regular price
- $39.79
- Sale price
- $39.79
- Regular price
-
- Unit price
- /per
- Regular price
- $24.79
- Sale price
- $24.79
- Regular price
-
- Unit price
- /per
- Regular price
- $24.99
- Sale price
- $24.99
- Regular price
-
$29.99 - Unit price
- /per
- Regular price
- $24.79
- Sale price
- $24.79
- Regular price
-
$29.99 - Unit price
- /per
- Regular price
- $6.97
- Sale price
- $6.97
- Regular price
-
- Unit price
- /per